Munca de sâmbătă

Așa cum am relatat într-un articol anterior, copiii și tinerii noștri se implică în diverse domenii în fiecare sâmbătă. Pe măsură ce toamna se apropie, unele dintre sarcini se schimbă.

De exemplu, un grup de voluntari a ajutat la recoltarea cartofilor unei familii din biserica noastră, în timp ce un alt grup s-a ocupat de propria noastră recoltă de struguri. Pe lângă aceasta, ne implicăm în mod regulat în întreținerea cimitirului bisericii evanghelice din satul nostru: gunoaiele, crengile și frunzele sunt adunate și, cand este nevoie iarba este tăiată.

De asemenea, terenul căminului este curățat de buruieni și măturat săptămânal. Odată cu schimbarea vremii, sunt și mai multe de făcut în depozitul de haine, așa că în fiecare sâmbătă găsim două-trei fete care sortează și aranjează hainele.

Acest articol a fost publicat în Povești. Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *